Proste i ładne zęby dodają uroku.
Ortodoncja to sposób na proste zęby
Ortodoncja to leczenie zaburzeń zgryzu. Wady zgryzu przejawiają się: nieprawidłowym ułożeniem zębów, ich liczbą, wielkością i kształtem, jak i zaburzeniami na poziomie szkieletowym. Leczenie ortodontyczne prowadzimy w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego, czyli u dzieci, młodzieży i dorosłych. Wady zgryzu można leczyć w każdym wieku. Dlatego nie dziwią nikogo licealiści czy studenci w specjalnych aparatach z kolorowymi elementami. Prostowanie zębów, jak popularnie nazywa się ortodoncję, nie ma na celu wyłącznie względów estetycznych, ale głównie lecznicze. Wady zgryzu mogą bowiem powodować choroby przyzębia (paradontozę), utrudniają też dokładne czyszczenie zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu i rozwojowi próchnicy.
Nasi lekarze mają duże doświadczenie w leczeniu ortodontycznym u dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno aparatami zdejmowanymi jak i aparatami stałymi.
Aparat zdejmowany
ZOBACZ WIĘCEJAparat zdejmowany stosujemy u dzieci, które nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych w celu korekcji wad zgryzu i nie pogłębianiu się wad już istniejących. Aparat powinien być noszony minimum kilkanaście godzin na dobę, aby leczenie przynosiło efekty. Aparat zdejmowany składa się z płytki akrylowej, łuku metalowego i klamer metalowych – dzieci mogą zdecydować o kolorze płytki akrylowej w aparacie. Noszenie aparatu zdejmowanego nie boli, czasem może być odczuwalne niewielkie uczucie niewygody. Rodzic powinien pamiętać, aby regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne wraz z dzieckiem do lekarza prowadzącego w celu regulacji i dopasowania aparatu.
O czasie leczenia aparatem zdejmowanym u dziecka decyduje lekarz.
Aparat stały
ZOBACZ WIĘCEJAparat stały stosujemy u dzieci od około 12 roku życia lub po wyrżnięciu się wszystkich zębów stałych. Aparat stały składa się z zamków przyklejonych od zewnętrznej strony zęba oraz metalowych pierścieni przyklejonych do zębów trzonowych. Zamki ortodontyczne mogą być wykonane z: metalu, porcelany, kryształu. Przez zamki przewlekany jest drucik – łuk ortodontyczny, który działa na zęby z określoną siłą i przesuwa je w określonym kierunku korygując wadę. W aparatach stosuje się zamki metalowe, ale można także zakładać niemal niewidoczne i bardzo estetyczne zamki porcelanowe lub z kryształu górskiego. Takie rozwiązania pozwalają stosować aparaty ortodontyczne u pacjentów, którzy z różnych przyczyn (najczęściej kosmetycznych) nie mogą zaakceptować tradycyjnego wyglądu aparatu stałego.
Elementy aparatów ortodontycznych
ZOBACZ WIĘCEJZamki ortodontyczne: metalowe, porcelanowe lub kryształowe elementy, które przykleja się do zębów, ich zadaniem jest utrzymanie aktywnego łuku ortodontycznego, który prostuje zęby.
Pierścienie ortodontyczne: cementuje się na zębach trzonowych w celu utrzymania łuku ortodontycznego lub wyciągu zewnętrzustnego (jeżeli jest potrzebny).
Łuki ortodontyczne: niklowo-tytanowe, stalowe również są wersje estetyczne powlekane, w białym kolorze, wyglądające super estetycznie w aparatach porcelanowych i szafirowych.
Ligatury elastyczne: tzw. gumki elastyczne, dostępne w wielu modnych kolorach. Ligatury zakłada się na każdy zamek, czasami w aparatach stosuje się też ligatury metalowe tzw. krewetki.
Leczenie dorosłych
ZOBACZ WIĘCEJLeczenie dorosłych nie różni się specjalnie od leczenia dzieci. Ma na celu nie tylko poprawę estetyki zębów, lecz często jest przygotowaniem do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Choroby dziąseł i przyzębia nie eliminują pacjenta z leczenia ortodontycznego, ale narzucają konieczność dodatkowego leczenia tych dolegliwości. Aparaty ortodontyczne wyrównują zęby i naprawiają wady zgryzu.
Ile trwa leczenie ortodontyczne
ZOBACZ WIĘCEJOkres leczenia ortodontycznego trwa od 1,5 roku do 2 lat, zależy od wady – jej nasilenia. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, należy pamiętać o utrzymaniu efektów leczenia, do czego służą aparaty retencyjne. Są to płytki lub cienkie druciki, niewidoczne podczas uśmiechu, przyklejane do zębów na pewien czas. Do naszej poradni coraz częściej przychodzą osoby po 30-tce oraz starsze.
Leczenie ortodontyczne krok po kroku
ZOBACZ WIĘCEJ- Wizyta u ortodonty, który przeprowadzi wywiad i zbada zgryz.
- Wykonanie zdjęcia panoramicznego i cefalometrycznego do oceny położenia zębów i obecności wszystkich zawiązków zębów. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej (CT).
- Pobranie wycisków zębów, na ich podstawie wykonujemy modele ortodontyczne (modele gipsowe, modele 3D).
- Wykonanie u pacjenta fotografii cyfrowej: wewnątrzustnej (zębów) i zewnątrzustnej (twarz, profil twarzy) przed rozpoczęciem leczenia.
- Analiza dokumentacji ortodontycznej pacjenta i ustalenie planu leczenia.
- Przygotowanie i założenie aparatu ortodontycznego.
- Systematyczne wizyty kontrolne.
- Zdjęcie aparatu ortodontycznego i leczenie przy pomocy aparatu retencyjnego. Czas leczenia retencyjnego zależy od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta.
Zalety leczenia ortodontycznego
ZOBACZ WIĘCEJ- prawidłowo ustawiony zgryz,
- poszerzenie łuku zębów daje lepsze podparcie tkankom miękkim, co spowalnia tworzenie się zmarszczek oraz spłyca bruzdy nosowo-wargowe,
- poprawa rysów twarzy,
- poprawa czynności żucia (gryzienia pokarmów),
- prawidłowe ustawienie zgryzu, eliminuje nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych,
- korekta zaburzeń mowy,
- wyprostowanie zębów, eliminuje ich ścieranie,
- zmniejszona podatność pacjenta na choroby przyzębia oraz próchnicę,
- u osób starszych, leczenie ortodontyczne połączone z leczeniem implantologiczno-protetycznym daje efekt zadbanych i zdrowych zębów, powodując młodszy wygląd,
- szeroki uśmiech ukazujący piękne zęby
